Gdy napiszemy nasza pierwszą książkę, to długo zastanawiamy się co dalej. Następnym krokiem do publikacji jest oddanie tekstu do redakcji. Warto jednak zastanowić się dlaczego tak się dzieje? Czy jest to konieczne? Po co oddajemy nasz gotowy tekst do redakcji?

Warto odpowiedzieć sobie na te kilka pytań, zanim nasza książka rozpocznie dalszą drogę. Powinniśmy się również zastanowić jaki wpływ na tekst ma redaktor i czy autor musi zaakceptować poprawki?

Co robi redaktor?

W trakcie pracy nad tekstem redaktor musi zwrócić uwagę na każdy szczegół jaki pojawia się w tekście. W końcu musi on sprawdzić poprawność kompozycji, struktury i logiczności wywodu, porządkuje narrację, ujednolica tekst stylistycznie, ale szanuje styl autora. Ponadto musi sprawdzić, czy czegoś nie brakuje, sprawdza czy fakty przedstawione w tekście się zgadzają, zaznacza to, co chciałby wyjaśnić.

W trakcie pracy nad tekstem może się w końcu okazać, ze niektóre elementy powinny zostać odrzucone i na przykład zastąpione innym wątkiem, który warto rozszerzyć. Warto jednak pamiętać, ze takie decyzje powinien podejmować redaktor razem z autorem.Poprawia poprawia on również niezbyt udane zdania i błędy ortograficzne, interpunkcyjne i gramatyczne, które mogą przytrafić się każdemu. W ten sposób można wyeliminować większość błędów ( 98-99%).

Warto jednak pamiętać, ze autor tekstu może się ustosunkować do uwag redaktora, jak również odrzucić wprowadzone przez niego poprawki. Pamiętajmy jednak, że książka to praca zespołowa, więc warto wspólnie zastanowić się nad uwagami redaktora i wspólnie doprowadzić do kompromisów.

Pamiętajmy jednak, ze wiele elementów naszej książki powinno zostać dokładnie przepracowane,ponieważ wątek, który uznamy za wyjątkowo udany, może mieć negatywny wpływ na odczyt całej książki. Warto również przepracować (nawet kilkukrotnie) razem z redaktorem tekst, który wbrew pozorom nam na początku wydawał się ukończony. Niestety osoba mająca świeże oko na pewno zauważy niedociągnięcia w tekście.