Bardzo często zdarza się, że autor po napisaniu dłuższego tekstu i samodzielnemu sprawdzeniu go stwierdza, że tekst jest spójny i wolny od błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy stylistycznych. Jednak czy na pewno tak jest? Otóż bardzo często okazuje się, że potrzebujemy wprawnego oka, by jeszcze raz przeczytać nasze dzieło i odnaleźć ewentualne błędy zarówno językowe jak i stylistyczne. W takim przypadku musimy oddać tekst do sprawdzenia redaktorowi.

Tekst po wizycie u redaktora.
Gdy otrzymamy nasz tekst z powrotem może się okazać, że jego spora część jest do usunięcia lub rozwinięcia a i kilka błędów ortograficznych czy też samych literówek też się znajdzie. Tu będzie brakowało polskich znaków, a gdzie indziej okaże się, ze w trakcie pisania na komputerze słownik wiedział lepiej od nas.

Znajdą się również inne literówki czy błędy stylistyczne związane z odpoczynkiem pomiędzy pisaniem kolejnych części. Niestety autor znający swój tekst od podszewki nie zauważa wielu subtelnych błędów i oczywiście wie, co sam miał na myśli, rozpoczynając czy kończąc określone wątki.

Niestety dla nas a doskonale dla tekstu dzięki redaktorowi będziemy mogli na nowo przeżyć nasz tekst i odpowiednio go poprawić. W końcu redaktor stanowi tak jakby pierwszego odbiorce naszego tekstu i dokładnie wie, czego w nim szukać a co nie jest w nim do końca potrzebne. Co prawda autor tekstu może odrzucić proponowane zmiany, ale lepiej dla tekstu jest, aby współpracował z redaktorem, dzięki czemu, osiągną najlepszą wersję danego tekstu.

Jak widać zlecenie korekty tekstu, zarówno pod względem pisowni jak i stylu czy treści jest bardzo ważne. To właśnie w trakcie pracy redaktor zauważa wszystkie niedoskonałości tekstu zarówno pod względem językowym jak i pod względem stylistycznym. Dlatego też tak ważna jest współpraca pomiędzy autorem a redaktorem tekstu, ponieważ tylko dzięki temu mamy szansę uzyskać doskonały tekst, bez względu na to czy jest to raptem artykuł czy też książka. Właśnie z tych powodów warto oddać tekst do sprawdzenia.