Łamanie prawa to nie tylko dopuszczenie się poważnych przestępstw. Każde wykroczenie jest zrobieniem czegoś, czego się nie powinno. Ranga ma duże znaczenie, w końcu każdy wie, że mordować nie wolno, kraść w zasadzie też nie wypada, ale przekroczenie prędkości albo ściągnięcie nielegalnie filmu nie budzi już aż takich kontrowersji. Nasze podejście nie zmienia jednak tego, że za każdym razem jest to po prostu niewłaściwe.

Polacy to specyficzny naród, szczególnie w przypadku łamania przepisów. Bardzo często nie mamy większych problemów przed popełnieniem małych wykroczeń, nawet jeśli potencjalnie mogą one przynieść szkodę komuś innemu. Lubimy sądzić, że się nam należy, nawet jeśli w ogóle nie pokrywa się to z rzeczywistością. Powtarzanie sobie, że możemy albo że nawet powinniśmy coś zrobić, nawet jeśli zmusi nas to do złamania prawa, przeważnie wystarczy, żeby znaleźć dla siebie usprawiedliwienie. A w szukaniu wymówek większość ludzie jest równie dobrych, co w unikaniu zobowiązań i obarczania winą inne czynniki.

Łamanie prawa jest znacznie łatwiejsze, kiedy wszyscy wokół też to robią. A na drogach czy w internecie to nie problem. Jeśli jakaś osoba dorasta w domu, w którym popełnianie wykroczeń drogowych jest normą, jeśli tylko ma się do tego dobry powód, jest w porządku, to nie będzie miała z tym problemu, kiedy sama dorośnie. Wszyscy tak robią, nie ma żadnych pokrzywdzony i im też nic się nie dzieje. A kiedy ktoś już raz spróbuje i przekona się, że to faktycznie nie boli i nie wzbudza żadnych wyrzutów sumienia, to każdy następny raz będzie już prostszy. A takie myślenie niestety bardzo trudno jest zmienić.

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na podejście do łamania prawa jest bezkarność. Znaczna większość osób, które dopuszczają się małych wykroczeń, nie jest śledzona. Jeśli ktoś zostaje skazany za piractwo internetowe, to przeważnie nie jest to pojedyncza osoba, która od czasu do czasu ściągnie sobie nowość, tylko ktoś, kto regularnie udostępniał cudze dzieła. To sprawia, że małe osoby czują się pewnie i bezkarnie. A jeśli robią coś raz za razem i przez cały ten czas nie pojawia się nawet cień szansy, że poniosą konsekwencje, to przekonają się, że mogą spokojnie robić to samo i zyskiwać same korzyści.

Zobacz inne artykuły prawne: